• DSCN1281
 • bornholm-03
 • bornholm
 • Bornholm_-_Tejn_Havn
 • DSCN1320
 • Wybrzeże_Bornholmu
 • DSCN1187
 • DSCN1291
 • skały
 • DSCN1314
 • IMG_0807
 • DSCN1510
 • butterfly-pink-flower-butterflies-animals_289332
 • 6214937414_52ec422099_o
 • Wybrzeże_Christianso

przyroda

Na Bałtyku, oddalona o niecałe 100 km od polskiego wybrzeża, położona jest duńska wyspa Bornholm. Nazywana jest Perłą Bałtyku, Majorką Północy oraz Słoneczną Wyspą. Wyspa co roku przyciąga rzesze turystów przede wszystkim wspaniałą przyrodą i przemiłą atmosferą życzliwych mieszkańców. Na północy wyspy czekają na turystów majestatyczne klify, które łączą się z błękitem Morza Bałtyckiego. Na północnym krańcu wyspy oglądać można także największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego – Hammershus. Centrum wyspy to las Almindingen – jeden z największych kompleksów leśnych w Danii – doskonałe miejsce na piesze wycieczki, pomiędzy starymi drzewami bukowymi, dzikimi partiami skał i leśnymi jeziorkami, jeden z traktów prowadzi na najwyższe na wyspie wzniesienie: Rytterknagten (162 m n.p.m.). Wschodnia strona to malownicze miasteczka przycupnięte nad brzegiem morza. Południe wyspy to prawdziwy raj dla amatorów plażowania, od Balki do Dueodde ciągną się kilometry piaszczystych plaż.

rejsy na wyspę

Rejsy na Bornholm organizowane są z Kołobrzegu. Turyści mogą skorzystać z oferty Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej i udać się na jedno- lub kilkudniową wycieczkę na Bornholm. Rejs z Kołobrzegu do Nexo trwa od 2,5 h (wodolotem) do 4,5 h (katamaranem).Aktualne informacje dotyczące rejsów można znaleźć na stronie internetowej www.kzp.kolobrzeg.pl . Z Bornholmu w sezonie letnim organizowane są natomiast rejsy na tajemnicze wysepki Christiansø i Frederiksø z portów w Sveneke, Gudhjem i Allinge. Podróż w jedną stronę trwa ok. 1,5 godziny, a czas pobytu na wyspie – 3 godziny (powrót tego samego dnia). 

.

 

atrakcje turystyczno – krajoznawcze

 

Raj dla rowerzystów
Wyspa mierząca wzdłuż i wszerz zaledwie 38 i 28 km to raj dla rowerzystów, dla których przygotowano liczne ścieżki rowerowe prowadzące do najciekawszych miejsc. Łączna długość tras rowerowych to ok. 235 km. Stopień trudności szlaków rowerowych jest zróżnicowany, jednak większość z nich nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym amatorom dwóch kółek. Na wyspie działa kilka wypożyczalni rowerów. Wypożyczalnie poza rowerami miejskimi – doskonałe do wycieczek po płaskich terenach wyspy, trekkingowymi i rowerami górskimi oferują przyczepki do przewożenia dzieci, kaski, tandemy lub skutery.
Park Motyli w Nexo
Sommerfugleparken – czyli Park Motyli Egzotycznych znajduje się w Nexo, niewielkim miasteczku portowym, do którego przybijają statki z polskimi turystami. W ogromnej szklarni, w otoczeniu tropikalnej roślinności można podziwiać tysiące różnobarwnych egzotycznych, żywych motyli. Wśród jeziorek, wodospadów i egzotycznych roślin prócz motyli latają też papugi i inne tropikalne ptaki. Niezwykły klimat przenosi turystów w iście tropikalny klimat. www.sommerfugleparken.dk 

 

Joboland
To wesołe miasteczko z małym zwierzyńcem i wspaniałym aquaparkiem. Są tu wspaniałe wodne zjeżdżalnie, szalona rzeka do pokonania w gumowych „oponach”, kolejka górska, tor przeszkód, karuzele, baseny, pokazy sztuk magicznych i wiele, wiele innych atrakcji. www.joboland.dk 
Wyspy Christianso i Frederikso
Należą do małego archipelagu Ertholmene, odległego 18 km od Bornholmu. W jego skład wchodzi 6 wysepek z czego Christiansø i Frederiksø są największe i zamieszkałe przez ludzi. Cała zabudowa obu wysp jest zabytkowa. Wśród zabytków znajdują się m.in. dom administratora z 1735 r., potężna wieża Store Tårn, która od ponad stu lat pełni funkcję latarni morskiej, baszta Lille Tårn („mała wieża”) z 1685 r. i mieszczące się w niej muzeum oraz budynek więzienia z 1825 r.